Katedra klávesových nástrojov

MgA. Maroš Klátik, ArtD.

odborný asistent → klavír

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Doplnkové informácie:

→ Vyučované predmety

Hra na hudobnom nástroji – klavír
Štúdium repertoáru pri klavíri a vedenie klavírnej spolupráce
Seminár bakalárskej práce
Seminár diplomovej práce


Maroš Klátik je vyhľadávaným sólovým i komorným hráčom na Slovensku i v zahraničí. Študoval hru na klavíri na Konzervatóriu v Bratislave v triede Petra Čermana a na JAMU v Brne pod vedením Aleny Vlasákovej a Jana Jiraského. V roku 2014 ukončil doktorandské štúdium na VŠMU v odbore hudobné umenie – hudobná interpretácia u Idy Černeckej, kompletným predvedením Bachovho II. zväzku Dobre temperovaného klavíra naspamäť v jednom koncertnom večeri.

K jeho súťažným úspechom patrí čestné uznanie na súťaži slovenských konzervatórií v roku 2000 a 2002. Z úspechov v zahraničí je to 1. miesto a titul laureáta na The International Competition of Young Performers 2006 (Viedeň, Rakúsko), 1. miesto a titul laureáta na Kaukko Sorjonen Foundation 2008 (Jyväskylä, Fínsko), 1. miesto v rámci Yamaha Music Fundation of Europe YMFE 2008 (Brno, ČR).

Absolvoval majstrovské kurzy zamerané na interpretáciu nemeckej a francúzskej piesne v Lübecku pod vedením Rudolfa Jansena a Christy Pfeiler. Zúčastnil sa tiež majstrovských kurzov v Meissene, kde získal cenu Rotary clubu.

V roku 2007 bol štipendistom na Hochschule für Musik v Drážďanoch v triede Arkadiho Zenzipera.
V rokoch 2007 - 2018 pôsobil ako sólista Moravskej filharmónie Olomouc, Janáčkovho akademického orchestra Brno, Filharmónie Bohuslava Martinů Zlín, Západočeského symfonického orchestra Mariánské Lázně, Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala, Štátnej filharmónie Košice a Štátneho komorného orchestra Žilina.

Ako sólista a komorný hráč účinkoval na mnohých hudobných festivaloch ako Janáčkov festival Brno (Česká republika), Galéria hudby Nitra, Musica nobilis Spiš, Pianoforte fest Meissen (Nemecko), Pažaislio muzikos festivalis Kaunas (Litva), Chopin festival Gaming (Rakúsko), Bratislavské hudobné slávnosti. Zároveň je pravidelným hosťom festivalu Albrechtína (Ne)známa hudba.

V súčasnosti sa špecializuje najmä na hudbu Johanna Sebastiana Bacha a autorov 20. storočia. Nahral profilové CD s dielami slovenských skladateľov Vladimíra Godára a Martina Burlasa.

Koncertoval v mnohých krajinách Európy, USA a Ázie. Pedagogicky pôsobil na JAMU v Brne a VŠMU v Bratislave. Momentálne pôsobí ako odborný asistent na katedre klávesových nástrojov na Akadémii umení v Banskej Bystrici a Konzervatóriu v Bratislave.

Obrázok kontaktu

Log in